יום שישי, 7 באוקטובר 2016

למה הפסקתי להשקיע ב eLoan

זהו, הקש ששבר את גב המשקיע.

אני לא משקיע יותר דרך פלטפורמת הלוואות ההמונים eLoan
לאחר קצת יותר משנתיים לאחר ההלוואה הראשונה שנתתי דרך הפלטפורמה, הגעתי להחלטה סופית עם עצמי שאני מפסיק את מנגנון ההשקעה האוטומטי, וכל כמה חודשים, אם וכאשר יצברו כספים בחשבון אמשוך אותם החוצה.

הסיבה היא דיי פשוטה, נכון להיום ה 7 לאוקטובר 2016 יש בחשבון שלי:
הלוואות בפיגור: 5152
כסף חזרה מריביות: 5025
מס ששולם: 1209
עמלות: 192


כלומר לאחר קצת יותר משנתיים המצב כרגע הוא
5025-1209-5125
במינוס של 1309 שח.
לא השקעה משהו...

אז נכון יכול להיות שחלק מההלואות יחזור להיות פעילות והכסף יגבה..
אז זהו שאני לא ממש סומך על זה..
א. חלק מההלואות כבר מוגדרות ע"י הפלטפורמה כ"חוב אבוד"
ב. לא ראיתי יותר מידי הלוואות לפחות לא בתיק שלי שחזרו חזרה מפיגור..


טבלה המציגה פירוט מלא של ההלואות בפיגורהמידע המובא באתר מציג את דעתו האישית של הכותב בלבד והינו לידע כללי בלבד ואין לראותו משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשיר פיננסי אחר. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ או שיווק השקעות.

19 תגובות:

 1. אחי, קראת את מחשבותי. השבוע גם אני החלטתי שeloan ואני כבר לא. מכל הפלטפורמות שאני מכיר (ואני משקיע בעוד שלוש, כולל בחו"ל) הם הכי גרועים, הרבה מאוד דיפולטים וגבייה חלשה. כתבתי להם והם אמרו שיחזרו לטפל במצב, עברו כבר כמה ימים. בקיצור, נמאס.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מקווה שכשהם יראו שעוד ועוד אנשים ממצים את חוסר היכולת שלהם לגבות הם יתחילו לעשות עבודה יותר טובה..

   מחק
 2. מאוד מקווה שתצליחו לקבל את הכסף שלכם חזרה, שמעתי מחבר שהשקיע שם שגם אצלו יש פיגורים רבים. אישית אני משקיע ב btb - be the bank. עד כה הם מאוד מוצלחים, ממליץ לנתב את הכספים לשם.

  השבמחק
 3. להשקעה ב- Eloan יש הרבה חסרונות: הלוואות לא אטרקטיביות, דיפולטים רבים וגבייה לא יעילה. בנוסף, אין קרן הגנה/בטחון כלשהי להחזר במקרה של פיגור/חדלות פרעון.

  לדעתי, המינוס הגדול ביותר שלהם זה חוסר שוק משני להלוואות. כמשקיע, לוקח חודשים ואף שנים עד שרואים את הכסף בחזרה, ומשיכה שלו בסכומים קטנים לא כדאית בגלל העמלות. גם לתת לו להיצבר ואז למשוך לא כדאי, כי הוא פשוט שוכב אצלם ונאכל ע"י האינפלציה.

  מכל הסיבות האלה גם אני בדרך החוצה.

  השבמחק
  תשובות
  1. דיון מעניין מאד... יחד עם זאת נראה כי עדיין התיק מניב תשואה יפה יחסית של 3.2% ריבית שזה הרבה יותר מאשר שהיית מרוויח בפק"מ. נראה כי גם רוב התיק שלך הינו תיק בסיכון גבוהה (67% ממנו בהלוואות בסיכון של D,E,S).. נראה כי אתה אוהב סיכון...
   מעניין לדעת מה היה הפיזור שלך בכל אחת מההלוואות בסיכון זה.
   כפי שאני מכירה את כל הפלטפורמות, ומאחר ואני משקיעה באי-לון וגם בחו"ל, לפחות באי-לון דואגים לציין כי סכום ההשקעה המומלץ בכל אחת מההלוואות הינו 100 ש"ח. האם נקטת באסטרטגיה פיזור מושכלת?
   נילי

   מחק
  2. נילי,
   א. התיק מניב תשואה שלילית מהסיבות שמניתי..
   ב. ה 3.2% זה הציפיה אם כל ההלואות הנותרות יחזירו את כל הכספים כמו שצריך. מה שכנראה לא יקרא לפי הסטטיסיקה הנוכחית.
   ג. S זו לא הלוואה בסיכון גבוה.. S זה short כלומר הלוואה לטווח קצר של חצי שנה.. להפך זה הלוואה בסיכון נמוך יחסית..
   ד. בנוגע לשיטת הפיזור, בתקופות שונות השתמשתי בשיטות אוטומטיות שונות. בהתחלה חלוקה של 500 שקל לכל הלוואה ללא קשר לרמת הסיכון. בתקופה האחרון השקעתי בהלוואות עד רמת סיכון D1. גם כן תמיד בחולקה שווה של הסכום, לרוב 200 ש"ח. תלוי בכמה כסף נזיל היה בחשבון.
   ה. הבעיה היא לא באהבת הסיכון שלי אלה בדירוג של אילון.. יש לי הלוואה בדירוג B שנכנסה לפיגור. מכל הלוואות ברמת סיכון E יש רק אחת שנכנסה לפיגור.
   רוב הפיגורים הם ברמת סיכון C.. כלומר דווקא סיכון ממוצע מביא להכי הרבה פיגורים..

   עומר.

   מחק
 4. מתוך ההלוואות בפיגור האם תוכל לומר מה היה הפיזור שלך? כלומר בכמה מהם השקעת 1000, 500,300, 200, או 100 ?
  לפי מה שאני הבנתי מאי-לון הם מגדירים את ההלוואות הסולידיות שלהם עד דרגת C1-C5.
  תודה
  נילי


  השבמחק
  תשובות
  1. עדכנתי בפוסט המקורי את כל המידע לשאלותיך..
   לצערי זה לא פשוט והיה צורך בהרבה עבודה ידנית..
   עומר.

   מחק
 5. עכשיו אני רואה את הפירוט וצילום המסך... בכל זאת זה נראה כי יש שם לא מעט הלוואות שבהן השקעה 1,000 ש"ח - שזה דיי בניגוד למה שהם מסבירים על אסטרטגיית הלוואות שלהם. לפי מה שהם אומרים צריך להשקיע 100 ש"ח -200 ש"ח בכל הלוואה. בתיקים כאלו גם אם זה אומר שהכסף ישב זמן מה בחשבון עד שיפוזר.
  אגב מהניסיון שלי בפלטפורמות אחרות קרן הביטחון המוצעת הינה בערבון מוגבל וצריך לשים לב לאותיות הקטנות, כי הם לא באמת יחזרו את הכסף במלואו במידה והמשקיע החליט להשקיע את רובו בהלוואות מסוכנות.
  נילי

  השבמחק
 6. חוות דעת נוספת - אני חייל ככה שהסכום נמוך כ 2000 ש"ח מושקע, התחלתי מ1000.
  יצא לי שחזרו 3 הלוואות מפיגור(כרגע 2 בפיגור), כיום 27 הלוואות פתוחות של 100 ש"ח רמת סיכון C4 הכי גבוה,מקיסימום 36 חודשים, 5 הלוואות כבר נסגרו.
  לפי החישוב שלך 115-100-27 מינוס 12 ש"ח

  השבמחק
 7. זה לא קריטי, אני פיזרתי 100-200 ש"ח בכל הלוואה (בסך של 15,000)והתוצאה דומה מאוד. יותר מידי הלואות בדיפולט וגבייה אפסית.

  השבמחק
 8. ובנוסף לכך וגן להערה של נילי, 3.2% זו ריבית מאוד מאוד נמוכה על השקעה בסיכון גבוה. תשאלי בנקאים או אנשי שוק ההון והם תמיד ימקמו השקעה מסוג כזה ברמת סיכון גבוהה ואני מסכים אתם ובהתאם לכך צריכה להיות הריבית: סיכון גבוה=ריבית גבוהה אחרת למה להסתכן. הבעיה שבאי-לון אני לא רואה סיפורי הצלחה.

  השבמחק
 9. ינון איפה אתה משקיע ?

  השבמחק
 10. היי יינון באיזה פלטפורמות אתה משקיע אשמח להמלצה

  השבמחק
  תשובות
  1. השקעתי בעבר גם בטריא, BTB וב funding circle הבריטי (לא פתוח לאזרחי ישראל, אני משקיע דרך חבר). בינתיים רק BTB והבריטי עושים עבודה טובה. כל השאר מדברים הרבה...

   מחק
 11. היי
  אשמח לשמוע על פלטפורומות אחרות שממולץ להשקיע בהן

  השבמחק
  תשובות
  1. אני לא ממליץ או מייעץ אני רק מציין את קיומם של למשל btb ו tarya.
   את כמובן מוזמן לקרוא בבלוג על השקעות נוספות אפשריות

   מחק
 12. 2019 שום דבר לא השתנה מתוך תיק של שש עשרה אלף שקלים חמשת אלפים בפיגור חלק מהפיגורים מעל שנתיים והם ממשיכים להצטבר, הפסקתי את ההשקעה האוטומטית,נראה שזה בכלל לא מזיז להם....

  השבמחק
  תשובות
  1. אכן גם אצלי פיגור של 6000 שקל כבר 3 שנים הצליחו לגבות מתוכו 50 שקל.

   מחק